Seperatör Filtresi

03 Şubat 2015, 20:31

                              SEPERATÖR FİLTRESİ

    Seperatör filtresi ağırlığı sudan fazla olan katı maddelerin merkezkaç kuvveti ile sudan ayrıştırılması amacı ile kullanılır. Seperatör vidalı hava kompresörlerinde bulunan ana parçalardan biridir. Seperatör kelimesinin anlamı ayırıcıdır. Seperatörün asıl amacı ise; vidalı kompresörlerde yağ ile birlikte dolaşan havayı birbirinden ayırmaktır. Seperatörün yapısında elyaf bir filtre bulunmaktadır. Seperatör filtresinin çalışma sistemi şu şekilde olmaktadır: Vidanın dışarıdan almış olduğu hava sistemin içerisindeki yağ ile birleşir ve seperatör tankına birlikte gönderilir. Bu noktada seperatör filtresi devreye girer ve seperatör filtresi yağ kompresörün içerisine tutunur ve burada kalır, hava ayrıştırıldığı için hava ayrı bir bölmeden sisteme gönderilir. Asıl anlamıyla seperatör ise; gemilerde bulunur. Buradaki görevi yağ ve yakıtın içerisinde bulunan katı maddeleri ve suyu birbirlerinden ayırırı. Bunu merkezkaç kuvveti ile yapar ve maddelerin saf hale gelmesinin sağlar.

    Seperatör filtre yöntemi son derece ekonomik bir ayrıştırma yöntemidir. Tasarruflu olduğu için endüstride ve sanayide son derece sıklıkla kullanımı tercih edilmektedir. Seperatör filtreler santrifüj esasına göre çalışmaktadır. Suyun içerisindeki diğer karı maddeleri ve karışmış maddeleri tutup, onları ayırır ve suyu 80 mikrona kadar filtreler. Seperatör filtrelerin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlar manüel ve otomatik kullanımlı seperatör filtrelerdir. Ayrıca seperatör filtrelerin üretim çeşitlerinde kullanılan maddelere göre de çeşitlilik sağlamaktadır. Örneğin; paslanmaz çelik seperatör filtre ve epoksi kaplı karbon çelik seperatör filtre diye sıralayabiliriz. Seperatör alırken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir:

    Otomatik olarak kendi kendini temizleme özelliğine sahip olmalıdır. Seperatör filtreler gün içerisinde kesintisiz çalışma özelliğine sahip olmalıdır yani 24 saat çalışabilmelidir. Seperatör filtrelerin yedek parçaya gereksinimleri yoktur ve ayrıca bu filtrelerin içerisinde sorun çıkartacak hareketli parça da yoktur. Seperatör filtreler en düşük 70 mikrona kadar suyu tutup ayrıştırabilmelidir. Seperatör filtrelerinizin bakımını sadece ayrıştırma sonunda katı maddelerin birikip toplandığı bölmeyi temizleyerek halledebilirsiniz. Seperatör filtrenizin yüksek kapasiteli olması gerekir. Seperatör filtrelerde basınç oranı sabit olduğu için herhangi bir debi değişimi yaşanmaz. Seperatör filtrelerin tıkanma riski yoktur.

seperatör filtresi